Trestles RC Rally Dětmarovice 11.5.2013 (sm)

20.05.2013 19:27

Druhý závod letošního Moravia Cupu pokračoval podnikem v Dětmarovicích.

Čistá asfaltová trať, kterou lze popsat jako velice bezpečnou tak hodně rychlou.

Jakým úskalím museli projít organizátoři závodu díky nočnímu dešti před závodem nelze v stručnosti ani popsat. Vše na konec dopadlo ve prospěch závodu a i když nám ten na hoře nepřál a dá se říci,

že brnkal lidem kolem trati na nervy i přes to se mu nepovedlo, aby byli závody zrušeny a vše až na zkrácení počtu RZ dopadlo výtečně ! Z plánu 9RZ se jelo na konec 6RZ.

 

 

Po ranním rozbalení techniky v přístřešku skýtající sucho a dostatek elektrického proudu pro všechny týmy se vehementně začalo s přípravou na mokrý závod. Velkou loterii se stala volba pneumatik a zkouškou pro každou posádku s výjimkou classic, které mají gumy předepsané.

 

Ještě jednou je třeba se vrátit k vedení závodu, které prokázalo velkou nervovou odolnost jelikož při ranním příjezdu na trať bylo postaveno před pohromu v podobě totálního zničení návrhu všech RZ deštěm ! Na konec mumraj a velká snaha většiny zúčastněných vyústilo v realizaci rally Dětmarovice a závody mohli začít !

 

Něco málo k trati ?

Můžeme říci, že jeden druh povrchu v Moravia Cupu není pravidlem a tak pro mnoho posádek příjemným zpestřením a velice žádanou změnou. Asfalt na všech RZ může pro mnoho posádek být úlevou v nastavení vozu, ale díky mokrým podmínkám zde volba pneumatik byla u mnoha speciálu loterii. Jinak obtížnost RZ by se dal hodnotit známkou 1 bez nebezpečných nástrah a minimálního ohrožení vozu demolicí či nárazem do pevné překážky. Také z mnoha týmu zazněla velká úleva díky vlastně nulovému servisu na karoseriích vozů. To s čím měli v mnoha týmech problémy byla vlhkost, která jde ruku v ruce s deštěm. Mechanici tak měli plné ruce práce zabezpečit citlivou elektroniku, která opravdu trpěla a jednomu vozu tak vlastně zapříčinila vyautování z bojů v tomto závodě.

Rally Dětmarovice a jeho 6RZ se povedlo v součtu nejlepších zajed za 9minut ostré jízdy na hranici přilnavosti a ideální stopy. Průměrná délka každé RZ byla cca 1min a 20s.

 

Kdo může bez pochyb považovat Rally Dětmarovice za úspěšný podnik ?

Jistě prvních TOP 15, kterým se povedlo připsat si body do celkové tabulky !

TOP 3 celkově bylo oceněno za špičkové výkony a vozy, které vlhkost nezastavila !

TOP 3 týmy u kterých je bedna opravdu z Dětmarovic cenným skalpem a potvrzením, že týmy jsou schopny připravit oba vozy i do vlhkého prostředí !

TOP 3 Classic, kteří i přes jedny pneumatiky a techniku u které je třeba o to více dohlížet na servis a potřebuje péči hodnou vozu této kategorie !

TOP 3 Academy pro které to nebyl jen závod o cenné body, ale hlavně velkou zkušenosti v těchto nelehkých podmínkách. Déšť už naše nadějné piloty nemůže zaskočit !

Velká GRATULACE !

 

Z pozadí závodu zazněli také hlasy některých pilotu, kteří na body nedosáhli , ale i přes to za závody v dešti jsou vděční díky zkušenostem, které zde nasbírali ! Pro piloty i mechaniky to byla v mnoha ohledech velká a cenná zkušenost !

 

Komu patřila absolutní špička pole ? Ano jsou to opět favorité šampionátu !

Zkušenost v podobě Bedřicha Štěpanika staršího, kterému jeho Škoda S2000 fungovala perfektně a mechanici udělali od prvního závodu opravdu kus práce. Srdce i dravost v podobě Libora Zatloukala, který opět potvrdil slova šéfa Fordu, že prodloužení smlouvy a spolupráce s ním byla správná volba. A v neposlední řadě profesionalita prezentovaná Jirkou Závišem u kterého lze sledovat každou rychlostní zkoušku zlepšující se souhru s novou technikou v podobě Citroënu DS3 WRC.

Tato trojce vévodila mokré rally a čtvrtého Honzu Šmardu s Deltou ač jel velmi rychle nechali za sebou 31sekund i když zde je třeba připomenout a pozastavit se nad 30sekundovou penalizací ! Je to pro vůz Lancie velká škoda a útok na cenný kov byl díky této chybě posunut do prostoru pouhé teorie.

 

Kdo zazářil ?

Jednoznačně František KneslSX4 pro kterého patnácté místo a mistrovský bod je první vlaštovkou a velkým úspěchem v šampionátu ! Gratulace !

 

Rally Academy to byl velký boj kde nechyběli opět slzičky ;)

Na start této kategorie se postavili tři vozy, jelikož mladá naděj a jediná zástupkyně ženského pohlaví se nemohla zúčastnit ze zdravotních důvodu.

První místo vybojoval Oliver Záviš s novou technikou DS3 WRC a vrátil tak svému největšímu rivalu ve skupině Tomáši BorteloviBMW M3 brejk z prvního závodu. Třetí místo ukořistil Aleš Czylok s Fordem !

Zde očekáváme opět líté boje a neustále se zlepšující výkony !

Rally Dětmarovice je za námi a i když se počasí opravdu hodně snažilo vše zhatit nepovedlo se mu to a závody lze považovat díky podmínkám za vydařené !!! Bude nám zde počasí přát 2014 ?! Uvidíme !!!

 

Co nám připraví pořadatelé v Ondřejově ?

Budeme-li vycházet z sezóny 2012 máme se na co těšit ! Přejme pořadatelům jasné počasí !

foto:P.Bortel

 

Kalendář závodů 2020

18.4 Cieszyn PL

2.5. Rychvald

16.5. Řepiště

6.6. Vysočina

27.6. Suchdol n. O.

29.8. Suchdol n. O.

5.9. Třanovice

26.9. Čelechovice

3.10. Šumvald