Rozhovor s šampiónem RC Rally Moravia Cup 2013 ! (sm)

18.11.2013 15:21

Ahoj Libore, rád by jsem s Tebou hodil řeč a trochu probral úhel pohledu Libora Zatloukala ohlédneme-li se za sezónou 2013 v MoráviaCupu a vůbec jak se díváš na dění kolem RC Rally tady na severu. Letošní sezóna pro Tebe skončila ziskem kovu nejcennějšího. Vraťme se na začátek sezóny.

 

1) Jaký byl Tvůj plán na rok 2013 před startem do první RZ v Suchdole nad Odrou ?

"Ahoj Stando,  vítej u nás ve stáji NHRC Teamu. Sem se dostane málokdo :), ale když jsi požádal o tento rozhovor,tak kde jinde ho udělat než u nás v garážích.

Na začátku bych chtěl pozdravit všechny naše fanoušky a příznivce našeho týmu a tímto bych jim chtěl poděkovat za celoroční podporu jak na závodech tak i mimo a hlavně našemu celému organizačnímu týmu. 

K Tvé otázkce.

No, plán na rok 2013 začal vlastně hned po skončení té loňské sezony. Prvně bylo nutné určit priority šampionátů a pak se rozhodnout, co vše za rok objedeme a hlavně s čím. V tomhle hledisku hodně hráli hlavní úlohu peníze jak jinak a taky bylo nutné sehnat druhého jezdce do týmu, což se částečně povedlo. Jelikož se nám podařilo získat dle mne to nejlepší zboží na trhu co se vozu týče, tak plány byly veliké. Určitě jsme mysleli na titul jak v hlavní kategorii, tak i v týmech, ale věděli jsme, že to nebude jednoduché. No, ale nikdo nemohl vědět, že můj týmový parťák po prvním závodě onemocní a pak se to s ním potáhne celou sezonu."

 

2) Po prvním závodě jsi měl na kontě 25b a chuť do další rally byla asi velká. Na co jsi myslel při pohledu na proudy vody v Dětmarovicích ?

"Suchdol byl pro nás velmi krásný a zajímavý závod. Bylo dobré, že se mohlo auto otestovat jak na hlíně tak na asfaltu. Mohli jsme si osahat techniku v závodním tempu a po tomto závodě celý tým po vítězství získal na sebedůvěře.

 

Co s týče Dětmarovic, tak to byla tedy síla ! Velká výhoda pro nás bylo, že jsme jeli na prvním místě a tudíž byla ještě trať čitelná, ale zde se začaly na voze ozývat divné zvuky a hlavně začalo se něco dít s autem, ale nikdo nevěděl co a hlavně auto zdechlo pak dlouho nic a pak jelo. Na to se přišlo až v Nedachlebicích a byla to elektronika. Jeden drátek v hodnotě dvou korun byl poškozen a ten ovlivnil pro nás dva závody. Ale jinak výsledek pro nás byl super, hlavně, že jsme dojeli na druhém místě a získali jsme 20 bodů."

 

3) Do Ondřejova jsi přijel s 45b a dělil jsi se o první místo s domácím zkušeným Bedřichem Štěpanikem. Věřil jsi si na jeho domácí půdě kde na všechny čekali těžké a velice dlouhé RZ ?

"Jo Ondřejov, to je specifická rally  a mám to tu rád.Je to od nás kousek a vždy jsou tratě obsypány fanoušky naší stáje a můžete je vidět na každém kroku. Zde byl také můj první závod v rámci MoraviaCupu a zde jsem i poprvé vyhrál.  Prostě zde mi to sedí.

Jak délky tratí tak povrch tak i tempo atd.

Bohužel se stalo co se stalo. Na 2 a nebo 3 rztě jsem urval svou hloupou chybou hned v první zatáčce zavěšení levého kola a musel jsem jednu RZtu odjet tzv po třech. Naštěstí to šlo. Sice jsem nabral ztrátu jako blázen, ale pak jsem za to vzal ve velkém a podařilo se mi ještě zpět dostat na 3 pozici. Prostě kvůli těm lidem se na to nešlo vykašlat.

Auto klapalo dle mých představ a já jsem se pak snažil ještě o to víc. Bohužel, Béďa byl přede mnou, ale já mu to večer vrátil v závodě, kdo dá více panáků s pivem ve zkráceném řízení :) a myslím že jsem vyhrál. Ani nevím v kolik jsem dojel domů, ale manažerka říkala, že jsem došel sám :) 

Hele, všiml sis, že zde jsem měl jako spolujezdce svého mladšího syna, neboť Patrik zde jel jeho první závod v kariéře ! Toho si nikdo nevšiml !!! :)"

 

 

4) Na Ondřejovské rally se ukázal letos po prvé taky velice dobrý Luboš Klinkáček.

Řekli jste si něco před závodem ? "Čoeče, já ho před tímto závodem moc neznal. Viděl jsem ho před tím jen jednou ve Vyškově to bylo vše. Jen jsme se pozdravili  popřáli  si hodně  úspěchů.  Já mu přál asi více, protože vyhrál :)  Ano, jel moc pěkně a diktoval tempo kde to šlo. Velké uznání ! Doufám, že se v příští sezoně nevyplní prognóza Henryho, že kdo vyhraje Ondřejov, vyhraje další sezonu :)   Zadarmo,  mu to nedáme."

 

5) Rally Ostrava byla zlomem sezóny a dá se říci, že mohla už hodně napovědět jak vše může dopadnout, souhlasíš ?

"No, myslím si, že kdyby tu byl Béďa starší na závodech, tak se to rozhodovalo až v Jeseníku nebo v Karviné, i když kdo ví. Škoda.

Hold světová rally je světová rally a on dal přednost závodu v Turecku :) Tomu rozumím."

 

6) Byla pro Tebe tedy tato nová rally v šampionátu něčím specifickou ?

"Jo tak to si piš. Měli dobré kafe a pěkné servírky. Hele, viděl jsi tam tu blond servírku :)

Dle mne to byl opravdu pěkný závod a to nejen, že se mi zde podařilo vyhrát, ale kde se vidí na závodech 12° stoupání a klesání a ještě se skokem? První sekce na dlažbě byl také zážitek. Tolik rychlých zatáček a pak tvrdá a hrubá šotolina. Velmi složité na nastavení a hlavně tempo. Pro náš tým to bylo hodně náročné."

 

7) Do Jeseníku se těší většina startovního pole a je v šampionátu považovaná za perlu Cupu, ale bohužel jsi dosáhl "jen" na 6b můžeš nám něco k této rally říci ?

"Jo, zase moje jezdecká chyba a pak špatné rozhodnutí. Asi 3 km před cílem jedné z prvních RZ jsem opět urval moji neurvalou jízdou kolo a hádej které, zase levé. Akorát, že tentokrát se s tím nedalo jet. Zkusil jsem to na cca 200m,

ale po komunikaci s týmem jsme to raději odstavili a vzali VP.  Já moc nechtěl, chtěl jsem bojovat dál, ale tým dal jasný příkaz neničit techniku, neboť to bylo ještě daleko do cíle jak RZty tak i celé rally. Naštěstí se to podařilo opravit a dojeli jsme. Hlavně jsme dojeli kousek za Béďou a to bylo dobré. Až tak moc mne nestáhl na bodech, i když i to bolelo.

Jinak zde se dařilo mladému.  Jel jako týmová dvojka  a Patrik na svém třetím závodě v šampionátu a asi 5 nebo 6 závodě celkem,  první bedna.

To byla pro náš tým celková satisfakce ze závodů. Takže domů se s prázdnou nejelo a oslava byla o to bujnější."

 

8) Tak zvaná Speed aréna Rally Karviná svému jménu dostála a prachu i časté "řazení šestky" zde bylo opět tím hlavním. Zde druhé místo už opravdu hodně napovědělo, že by mohla sezóna vyjít na jedničku.Jaký to byl den a připouštěl jsi si co už je na dosah ?

"Jo, zde jsem si to tak trošku pojistil, i když ne úplně.  Ráno jsem se snažil využít taktiku jiných pneumatik než co jeli ostatní a vyšlo to. Zde jsem si udělal malý náskok, i když to pak nestačilo. Luboš jel jak pila.

Hele, ale on stejně nejezdil kolem toho stromu, že ne :) ,přece nám nemohl všem tolik nadělovat, pokud jel všechno jak my ostatní :) Jako zde klobouk dolů, zpátky na stromy. Tady nám všem ukázal jak se jede o špici a že to s ním nebude jednoduché. A to víš, že on má na předku jen volnoběžku ! To mi do dnes hlava nebere :-o 

Ale pro mne bylo největší překvapení výkon Kuby ! To co zde jel Kuba, to byla paráda !

Sice mne štval, že na mne tak tlačil, ale když jsem se zpětně díval na onboardy, tak jel perfektně ! Kuba, co vím, zde na závodech testoval novou techniku. Na autě vyměnil snad vše, kromě řidiče, a asi to pomohlo.

Příště už jen musí vyměnit řidiče a vyhraje :)"

 

9) Domácí Rally Šumvald tu se již rozhodlo. Mohl by jsi nám popsat jak jsi celou domácí rallyprožíval ?

"Naše domácí rally, tak tu jsem si jen užíval.

Už jsem se nesnažil jet na výsledek, ale snažil jsem se udělat závod takový, aby se líbil nejen mne, závodníkům, ale i divákům a chtěl jsem pro ně udělat krásný závod, jako poděkování za podporu během celé sezony. Neříkám, že bylo vše perfektní, ale myslím si, že jsme udělali dobrý dojem a věř mi, dělali jsme co se dalo. Sehnat tak velký organizační tým a pořadatele, kteří v podstatě za párek makají na přípravách celý rok a pak se během jednoho dne vše stane a oni odejdou domů jako nepoznaní, to musí být fakt ochota.

Hlavně bych chtěl poděkovat klukům z týmu a všem příbuzným, kterých na závodech bylo asi 100. Mojí ženě, která na závodech makala, jezdila, vařila, a já nevím co vše, hlavně ať vše klapne. No a otec, to je kapitola sama o sobě.

Ten už vymýšlí, co vše je pro příští rok potřeba vyrobit a udělat, ať je to ještě lepší než letos. On je hrozný kutil a strašně ho to baví.

Jinak se závodem jsem byl hodně spokojený. Hodně mě potěšilo, že se nám podařilo pozvat i jezdce z rallyZlína, ale mrzí mne, že nemohl pro nemoc přijet mistr Slovenska, jezdící v barvách Stylexu – Miki."

 

10) Jaká byla RC Rally Moravia Cup 2013 jako celek pro Libora Zatloukala ať už se podívána zázemí soutěže, organizaci, kolektiv, techniku, atmosféru, tým atd... ? "Byla krásná, mladá, ošidná, mokrá ale i prašná, rychlá i pomalá, uzavřená ale i povolná. No prostě taková, jak má být :)

Myslím, že je to tu velmi dobře rozjeto a pokud se bude makat tak jak do teď a nebudou se za vším hledat nějaké malichernosti a nebo něco jiného, tak to bude super. Ale nesmí se usnout na vavřínech !!!"

 

11) NHRC se do nové sezóny rozroste o velice nadějný talent !Můžeš nám popsat jak k dohodě došlo a co tomu všemu říká samotný Jakub ?

"Aaaa, ty už to víš :)  Jasně, Kuba jde k nám do týmu pod trvalou smlouvu. K dohodě došlo vlastně náhodou.

Kubu jsem ještě loni vůbec neznal a to je skoro z vedlejší dědiny. Potřeboval  jednou, ještě před sezonou, půjčit náhradní díl a já zjistil, že bydlí  tady v našem okolí. Nabídl jsem mu spolupráci v rámci servisu, rad a tréninků a ono to začalo postupně fungovat. Bylo hrozně těžké ho přesvědčit k různým změnám v nastavení a setupu, ale nakonec sehnal finance a nechal si poradit a v Karviné - první veliký krok byl doma. Kuba s naším týmem absolvoval celou sezonu v rámci šampionátu Zlína – Intercup a i zde se mu poměrně dařilo. A jak sám poznal, zde se ukáže, jak je na tom.

Dle mne Kuba je spokojený, jeho smlouva je dle mne hodně dobře postavená jak pro něj tak i pro náš tým a máme se myslím nač těšit. Kuba má v sobě velký potenciál a když jej využije a bude chtít spolupracovat, tak to bude masakr !!!"

 

12) Bude mezi vámi nějaká rivalita ?

"Tak na trati určitě, ale v depu to bude jeden velký tým a budeme se podporovat.

Ale na trati mu nedám nic zadarmo. Neboj !!!"  

 

13) NHRC team je v MoraviaCupu velice úspěšnou značkou, která do další sezóny ještě přitvrdí muziku, jaké máte plány na rok 2014 ať už jako tým nebo posádky samotné ?

"Jako tým jsme hodně nároční na techniku, ale zase naopak neradi měníme jak značku samotnou tak i danou techniku. Máme něco rozjednáno na příští sezonu, ale zatím nebudu moc konkrétní.

Budou hodně rozhodovat finance a co se podaří domluvit se sponzory.

Co se posádek týče, tak základ týmu zůstane stejný. Já pojedu i nadále s mladším synem Radimem. Druhá posádka pro další sezonu bude Kuba a Solberg. Hele, ale nevím kterej, já si kluky severský pořád pletu. No a samozřejmě by měl celou sezonu odjet i Patrik s Benem. Od těch se očekává hodně. Kluci si letos osahali auto, techniku a testovali jak jen mohli. Hele nikde to neříkej, že jsi je dnes viděl taky testovat. Jak je trochu počasí, tak jezdi kde se dá. Sice testují na loňském autě, protože auta jsou rozložená, ale jak říkám, jak je možnost tak jezdí.

V zimě máme přislíbenou spolupráci s Richardem Burnsem, to bude spíše kurz na ovládání techniky a rady, taková Rally škola a taky je rozjednána spolupráce s firmou Kyosho. Zde máme přislíbeno testování na vozech nižší třídy a pohonem jedné nápravy. Uvidíme, zda nám tato spolupráce také pomůže. Zima bude dlouhá, ale času bude málo, takže chceme využít každé možnosti. Jinak s náma na závody bude jezdit i naše manažerka a týmová mluvčí, kustod a já nevím co vše – moje žena Petra. Bez ní to prostě nejde."

 

14) V týmu máte jak víme Ford Fiestu RS WRC pojedete s ní i další sezónu nebo se poohlížíte po jiném nářadí ? 

"Jak jsem říkal, neradi měníme techniku i značku. Jelikož jsme s Fordem spokojení, tak u nich zůstáváme, ale auto??? Uvidíme. Máme něco rozjednáno. Ale budou tři totožné vozy. Jinak barvy zůstanou stejné ;)"

 

15) Co je třeba s ohledem na Tvůj výkon pro další rok zlepšit ?

"Zhubnout a začít chodit běhat :) Hele, to bych moc nerozebíral."

 

16) Co je z Tvého pohledu klíčem k úspěchu na rally Moravia Cup ?

"Vyhrávat a být v čele :)

Chce to trénovat, trénovat, mít dobrou techniku, tým a trochu štěstí. No a důležitá je pokora. Ta je opravdu důležitá.

Bez ní to nejde. A ty výsledky, ono to přijde neboj. Mě hodně pomáhá jezdit i jiné šampionáty, abych se mohl porovnat s konkurencí jinde a zjistit co je nového a co je třeba zlepšit."  

 

17) Zažil si na některé trati v Cupu horkou chvilku ?

 "Jo to jo, jak jsem říkal celkem 3 . Dětmarovice, když nám zdechlo auto a najednou nechtělo chytnout a pak zase vše fungovalo, no a pak dvakrát urvané kolo. Jo a v Ostravě, když jsme to nemohli najít kde je depo, to bylo asi nejlepší :)"

 

18) Okusil jsi i jiné soutěže v ČR, mohl by jsi nám popsat jak si podle Tebe vede M.Cup postavíme-li je vedle sebe ?

"Jak jsem říkal již před chvilku, daří se jí dobře. A to nejlépe ukazují dotazy kolegů, když se mne ptají, kdy se „U Nás“ jede a zda mohou přijet. To je to nejlepší hodnocení. A když ti přijede na závody mistr roku 2012 a chválí šampionát, kde chodí, tak to je ta TOP reklama, ne? Ale jak říkám, nesmíme usnout na vavřínech."

 

19) Jaký je Tvůj názor na kategorie v Cupu ?

"Myslím, že jich je dost a tak akorát a každý má možnost si najít tu svou."

 

20) Je něco co by jsi rád na MoraviaCupu viděl nebo naopak něco bez čeho byjsi se obešel a neříkej, že déšť :) ?

"Hele, kromě Dětmarek, to počasí to nějak vyšlo. To bych nekritizoval a buďme rádi za ty dary . Mohlo by občas být více diváků. Taky by neškodilo více jezdců v kategorii Academie, protože to je budoucnost.

Ale Stando neboj, já mám doma v záloze ještě jednoho šampiona. Už teď se snaží občas sednout za volant místo mne a já mám dělat spolujezdce. Nejsem blázen ! Na tu sedačku nesednu :) ! To radši pojedu veterány a nebo budu sedět v depu a sbírat ovace :)"

 

 

21) Jak si udržuješ stále úsměv na tváři ?

"Já kdybych se nesmál, tak asi umřu. Stresu mám během týdne dost a tak se snažím na závodech si to užít a mít dobrou náladu. Závody, to je takový filtr a zde se uvolním a zapomínám na běžný denní shon a starosti.

A to je ta krása, kterou na závodech chci a proto na ně jezdím. Ty prachy, co do toho dáváme, by se daly použít i jinak, třeba na cestování, ale tohle cestování a vůně spáleného benzínu, to je ta krása proč to děláme, ne? :)"

Díky za rozhovor !!!

"Hele nemáš zač a příští rok zase přijeď – rád jsem tě viděl .

Tebe po sezoně vždy rád vidím :)

  Třeba tu příští rok budeme sedět dva nebo tři šampioni z NHRC :) i když to bude nesmírně těžké !!!Jak říkal Zákopčaník „ Slunce v duši“ a pozdravuj tam na Severu.

Už se na Vás těšíme v sezoně 2014. Hele, kdy že to začíná :)"

 

Kalendář závodů 2020

18.4 Cieszyn PL

2.5. Rychvald

16.5. Řepiště

6.6. Vysočina

27.6. Suchdol n. O.

29.8. Suchdol n. O.

5.9. Třanovice

26.9. Čelechovice

3.10. Šumvald