Bylo, nebylo aneb Moravia Cup 2013

02.11.2013 16:12

Nejmladší šampionát RC rally v České republice má za sebou druhou sezonu.

Jaká tato sezony byla? Musím konstatovat, že hlavně výkonnostně mnohonásobně lepší než ta premiérová. V druhém roce se na start Moravia RC Rally Cupu postavilo 49 různých posádek ( i když někteří odjeli jen jeden podnik).

V průměru se na startu každého z podniku postavilo 30,2 posádky, což je opravdu úspěchem.

Bojovalo se (stejně jako loni) v hlavní kategorii a v kategorii Rally academy (děti do 10 let věku) a taky ve dvou nově vzniklých kategoriích: Classic a v týmové.

S odstupem času lze říct, že vytvoření posledních dvou zmíněných bylo krokem správným směrem – startovní pole se stalo barevnější (díky týmovým zbarvením více vozů) a boje o body v obou kategoriích přinesly opravdové zpestření celého šampionátu.

Za další zajímavost našeho mladého šampionátu lze považovat to, že jej lze právem nazvat mezinárodním, neboť všech podniků se pravidelně zúčastňovali naši přátelé s Polska.

Vzrůstající úroveň  - jak technická tak i pořadatelská byla vidět na každém kroku – na všech odjetých podnicích.

Na několika podnicích jsme mohli přivítat i pár zkušenějších jezdců z mnohem starších šampionátu.

Tam bylo vidět, že republiková špička je o kus dál, ale ti nejlepší z nás byli schopni navázat boj i s nimi. V příštím roce určitě nebude Moravia Cup tak snadnou kořisti.

K výsledkům možno konstatovat, že titul je ve správných rukou. Libor Zatloukal celou sezonu bojoval na špici, a pokud se mu vyhnuly technické problémy, končil vždy na stupni vítězů. Zvláštním úkazem se zdá být Ondřejovická Countryside, kde již druhým rokem se na ni objeví někdo, kdo překvapí a nebýt toho, že má ztrátu dvou startu, nekončí na pozici nejvyšší v celém šampionátu. Po loňské premiéře Libora se tento rok objevil Luboš Klinkáček, který svým mohutným finišem dorazil až na stupínek nejnižší v celkovém hodnocení. V tomto případě hrála do karet druhému Béďoví Štěpaníkovi (otci) účast „přespolních“ v rozhodujícím podniku. Jinak by Luboš skončil o stupínek výš. 

Hlavní kategorie ukázala, jak moc se dá udělat během jedné sezóny. Vzorem pro všechny by mohl být Kuba Charvát, který s číslem 13 byl schopen vyšplhat ke špici na 5. místo celkově za čtvrtého Jirku Záviše – obhájce loňského titulu. Na druhé straně za smolaře roku lze označit Honzu Šmardu. Pokud se mu vyhýbaly technické problémy, vždy atakoval špici a bojoval o posty nejvyšší. Bohužel technika ho zrazovala poměrně často.

Kategorie Classic, která byly podmíněna použitím pouze předepsaných typu pneumatik a karoserii jakéhokoliv typu mimo WRC a S2000, ukázala, že i s timto náčiním, lze zasáhnout do konečného pořadí. To potvrzuje fakt, že do TOP 10 v hlavní kategorii dorazily 2 posádky, a když vezmeme první tucet tak dokonce 4.

Boj v této kategorii byl mnohem vyrovnanější a rozhodnutí padlo až v osmé RZtě posledního podniku. Tam aspirant na vítězství a v té chvíli druhý Ondra Klich při cestě do cíle trefil časomíru a inkasoval penalizaci +30, která jej definitivně odsunula na místo druhé. Historicky prvním vítězem této kategorie se stál svým vyrovnaným výkonem, kdy jen v Ostravě nestál na stupních vítězů -  Láďa Czylok. Třetí příčku obsadil Honza Košík, který svým vzrůstajícím výkonem (v posledních 4 podnicích dva vyhrál a ve dvou skončil druhý) ukázal, že v příštím ročníku bude bojovat o post nejvyšší.

A co na to mládež? V Rally academy se letos ukázalo 7 jezdců a i tato část byla s mezinárodním obsazením. Od začátku sezony bylo jasné, že boj o titul povedou dvě posádky: Oliver Zaviš a Tomáš Bortel. Ne, že by zbytek nehrál žádnou roli ale jejich věkový rozdíl a hlavně zkušenosti z loňska hrály do noty právě jim. Pro svůj první titul si dojel Tomáš právě před Oliverem. Jako třetí je doprovodil na stupně vítězů Aleš Czylok, který měl co dělat se čtvrtým dotírajícím Patrikem Zatloukalem. Ten je určitě objevem této kategorie v letošním roce a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby závodil od prvního podniku. Určitě je to jezdec, se kterým je třeba počítat pro příští sezonu a naznačil, že ani Oliver ani Tom nemají nic jasné. Za touto čtveřici se umístila jediná zástupkyně něžného pohlaví Karolínka Volková, která však neodjela plný počet podniků.

Poslední sledovanou a pro tento ročník novou kategorii byl souboj týmů. Ten skončil dle očekávání. Bylo vidět, že dvojice Béďa a Béďa Štěpanikové (pro nezasvěcené otec a syn)z RYO rally teamu šla pevně za svým cílem, když dokázali zvítězit v 5 ze 7 podniků. Druhé místo si vyjel NHRC team Libora Zatloukala ve dvojici s Vojtou Gerhátem, kterému v tomto roce jeho zdravotní problémy znemožnili zúčastnit se více podniků. Poslední místo na bedně patřilo Zava racing teamu ve složení Jirka a Oliver Závišovi a Onra Košťál.

Z důvodu, že místa je málo a posádek hodně nelze jednotlivě popsat vše. Důležité je, že druhý ročník Moravia Cupu zase přilákal nové tváře a všichni co se zúčastnili kteréhokoliv podniku, našli pohodovou partu lidí se stejným postižením. Části jde o plně profesionální sportovní výkon oceněny body, část se prostě přijde dobře bavit a setkat se s fajn partou. Obrovský plus toho vše je fakt, že všichni všem fandí a když je třeba pomůžou nejen radou ale i třeba s nějakým tím náhradním dílem.

Sezona 2013 je za námi a již teď někteří pomalu začali zbrojit na tu příští.

Co přinese? Jaké budou změny? O tom zase někdy příště.

 

Kalendář závodů 2020

18.4 Cieszyn PL

2.5. Rychvald

16.5. Řepiště

6.6. Vysočina

27.6. Suchdol n. O.

29.8. Suchdol n. O.

5.9. Třanovice

26.9. Čelechovice

3.10. Šumvald