Hella Rc Rally Šumvald 2013 (sm)

28.10.2013 13:03

Ranní příjezd na plac zdejší rally byl chladný, suchý a slunečný. Po obhlédnutí zdejší kličkované trati na 100% asfaltovém povrchu bylo všem přítomném více než jasné, že na čistou jízdu zde bude kladen opravdu velký důraz. Atmosféra byla také okořeněná faktem, že tato rally je poslední letos a tak více než důležitou pro všechny posádky, které jsou ve hře o cenné umístění v celém šampionátu 2013.

Po usazení všech posádek v depu se začala většina rozhlížet po nových tvářích či hostech z jiných soutěži. Ano a stejně jako na předešlých soutěžích i zde jsme měli návštěvu v podobě špičky republiky ​Team Samohýl Motor Zlín.​​
Tým patří mezi to nejlepší co nám může Republika nabídnout což bylo také znát a jejich plný bodový zisk vlastně nebyl na konec překvapením.​

Na ranním shakedownu ​ byla po pár minutách tlačenice a za pár minut zde bylo třeba začít dělat určitě odstupy. Již na tomto zahřátí bylo znát kdo zde dnes bude hrát prim.
Hlavním úkolem pro rally bylo rozluštění absolutní pořadí ve všech kategorii Moravia Cup 2013.

Týmová rally byla od první soutěže v režii tří týmu, které se také jako jediné dostali přes celkovou hranici 100b ! GRATULUJEME !
Ryo Rally Team s Škodou Fabia S2000 (156b),

NHRC Team s Fordem Fiestou RS WRC(132b) a Zava Racing Team s Citroënem DS3 WRC(113b)

Ryo Team všem ukázal, že to letos myslím vážně a jejich nástup byl opravdu famózní.

Z prvních tři Rally (Suchdol, Dětmarovice, Ondřejov) se povedlo bodovat na plný počet a tak všem bylo jasné, že útok na zlato zde bude prioritou týmu. V Šumvaldě své ambice potvrdili a plným počtem bodu uzavřeli sezónu a i zde ukořistili kov nejcennější.Bedřichu co říkáte na Rally Šumvald a vaše týmové umístění v něm, které rozhodlo o celkovém šampionu ? ''To, že je třeba bodovat na plno nám bylo jasné, ale s úmyslem bodovat na první místo jezdíme na každou rally v tom žádná změna nebyla. Kouzlo Šumvaldu bylo v tom, že se zde rozhodne opravdu o všem a skončit třeba třetí či horší by mělo fatální důsledky na týmové umístění."

NHRC Team byl posádkou domácí, ale i přes fakt pořádání zde napětí nebylo cítit a po zásluze dosáhl tým na cenné stříbro, které posádce zajistilo celkové druhé místo v šampionátu !
Libore připouštěl jste si, že jste mohl při nebodování přijít o druhé místo v Moravia Cupu ?
"Zdravím, ne vůbec jsem na to nemyslel. Upřímně měl jsem tolik starostí kolem trati a správném fungování rally, že na tyto úvahy jsem opravdu neměl čas. Po sednutí za volant jsem se snažil soustředit jen na jízdu a hlavně neudělat fatální chybu např. na mostě či jinde kde průjezdy byli opravdu na zrcátka. Po dojetí RZ jsem zase měl plnou hlavu buď servisu či organizace kolem trati. Takže opravdu na úvahy kolem bodu jsem asi naštěstí neměl vůbec čas. "

Zava Racing Team dojel na Šumvaldu třetí a toto místo si ukořistil i v celkovém součtu Moravia Cupu 2013.
Jirko váš tým zde dosáhl na 16b, které vás dostali přes stobodovou hranici a získat tak třetí místo v roce 2013. Jak se vám jelo ?
"Šumvald byl zajímavou tratí, ale nám se zrovna nejelo jak by jsme si představovali. S třetím místem celkově jsme trochu počítali i když nebudeme zastírat, že jediné co by nám zvedlo šance uspět v celkovém pořadí by byla vážná porucha v NHRC týmu. I my jsme musely dbát na to, aby se vážně nepoškodila technika jelikož tým Martini Lancia byl schopen nás ohrozit."

​​Rally Classic​ ​v Šumvaldu byla zastoupena z 3/4 a místní čistý povrch byl pro tuto kategorii ideálním.

Honza Košík​ ​s Golfem si místní rally užil a bez vážnějších problému ​ bodoval na plno a i když jeho finiš na konci sezóny kdy skončil v posledních čtyřech rally dvakrát druhý a dvakrát první již nestihl dosáhnout na lepší místo než třetí v sezóně 2013.​

Ondra Klich si s přehledem dojel pro třetí místo a s úsměvem na rtech si pojistil druhé místo v šampionátu.​

​Láďa Czylok​ ​svou famózní a čistou jízdou dojel na druhém místě a zajistil si tak s náskokem šesti bodu první místo v Cupu. Až na jeho výpadek na Ostravské Rally z které si odvezl "jen" ​13 bodu jeho výkony v cupu se dají považovat za vyrovnané celou sezónu což potvrdil i v Šumvaldu.

Rally Academy na místní rally odhalilo další talent Moravia Cupu !

​​​Tomáš Bortel s BMW M3 zde potvrdil svou dominanci a zajel opět fantasticky a bez sebemenšího zaváhání si dojel pro první místo !
Jeho stálá forma a tým, který je schopen vždy perfektně nastavit auto na danou rally bylo zárukou úspěchu a Rally Šumvald nebyl výjimkou.
Pro druhé místo na domácí půdě si dojela nová vycházející hvězda Rally Academy Patrik Zatloukal ! V jeho věku míra soustředění a kontrola nad autem je hodná pozornosti všech soupeřů a ne jen v kategorii Academy ! Rok 2014 již s velkou pravděpodobností nebude o dvou posádkách jako letos !
Oliver Záviš s Citroënem DS3 jel opět velice rychle a skoky, smyky byli vždy o kousek delší než u Tomáše s Patrikem. I přes to si Oliver zajel pro krásných 16b a potvrdil si tak s přehledem druhé místo v šampionátu !

Do celkového pořadí Rally Šumvald se zapojilo 30posádek !

Hosté v podobě dvou vozu Škoda Fabia S2000 a jednoho Peugeotu 207 S2000 si dojeli s přehledem pro první tři místa a jediný kdo jim byl schopen dýchat na záda z Moravia Cupu byl Luboš Klinkáček s Citroënem DS3 WRC, když zaostal na čtvrtém místě o celých 29sekund.

Domácí Libor Zatloukal i přes starosti kolem pořádání rally byl velice rychlý a jeho páté místo i přes 30sekundovou ztrátu na Luboše byl famózním výkonem. Bedřich Štěpaník se snažil ještě držet krok s top5 a odstup za Liborem byl pouhých 8vteřin. Po Bedřichovi již byla časová propast v podobě 49sekund kde se nacházel na sedmém místě Jakub Charvát, který patří k největším skokanům roku 2013. Bodovaná místa uzavřel Jirka Klich a jeho Mitsubishi Lancer EVO X s časem 26min 51sekund a připsal tak ke svému kontu 1b. Do cíle se podívalo všech 30posádek a závažný technický problém, které by zabránil dorazit po 9RZ do UP se naštěstí nikomu nestal.

Hodnocení Rally Šumvald, která se jela jako poslední rally Moravia CUP 2013 bylo z valné většiny úst pochvalné.
Rozdělení bodu jak v samotné rally tak vyřešení hádanky celého šampionátu se zde také povedlo !
Zajímavostí a kouzlem rally bylo bezpochyby její důležitost v konečném pořadí celého šampionátu.

Rally Šumvald 2014 ? Uvidíme ! Povede-li se pořadateli stejný kousek bude to určitě úspěch !